

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5 mm |
| Width | 4 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Resistance | 7.8 MΩ |
| Height | 1.5 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Power Dissipation | 2.5 W |
| Threshold Voltage | -1.9 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 4.7 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 14.5 A |
| Rds On Max | 7.8 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30 V |
| Turn-On Delay Time | 14 ns |
| Turn-Off Delay Time | 225 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 105 ns |
| Rise Time | 16 ns |
| Gate Charge | 124 nC |
| Drain to Source Resistance | 6.5 mΩ |
| Nominal Vgs | 1.9 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 25 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | -30 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 months ago) |
| Gate to Source Threshold Voltage | 3 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
Stock: 3664
Distributors
pcbx
Unit Price$0.83270
Ext.Price$0.83270
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.83270 | $0.83270 |
| 10 | $0.58477 | $5.84770 |
| 25 | $0.52607 | $13.15175 |
| 50 | $0.47326 | $23.66300 |
| 100 | $0.42576 | $42.57600 |
| 300 | $0.38252 | $114.75600 |
| 500 | $0.34368 | $171.84000 |
| 1000 | $0.31376 | $313.76000 |
